x
Ücretsiz Kargo 75 ve üzeri kargo bizden
İade ve Değişim 14 gün içinde iade imkanı
Güvenli Alışveriş SSL Sertifikası ile güvendesiniz

Blog

Ayakkabı insan hayatının en temel ihtiyaçlarından birisi olarak ortaya çıkmış olmasına rağmen günümüzde kişinin kendini ifade ettiği karakteristik bir aksesuar haline gelmiştir. Binlerce farklı model ve tarzda üretilen ayakkabılar topuklu, topuksuz, spor, günlük, çizme, bot gibi temel kategoriler altında toplanmaktadır.

Ayakkabı kaymaması için kullanılan aparatlar

16731 defa okundu
01 Kasım 2016 - 14:08:53
Ayakkabı kaymaması için kullanılan aparatlar

Severek giydiğiniz ayakkabıları tabanının pürüzsüz zeminlerde kaymasından dolayı atmanıza veya yeni ayakkabı almanıza gerek yok. Kullanacağınız aparatlar yardımıyla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle kış koşullarının çok sert bölgelerde sadece kışın kullanılan aparatlar oldukça yaygındır. Bu aparatlar karlı ve özellikle buzlu zeminlerde ayakkabı tabanlarının zemine sert bir şekilde basınç uygulayarak tutunmasını sağlıyor. Krampon taban olarak adlandırılan bu aparatlar kauçuk veya sivri noktalar halinde bir plakaya tutturularak ayakkabıya giydiriliyor. Bu tabanlar kolayca çıkarılıp takılabildiği için zemine göre yanınızda taşıyıp kullanabilirsiniz. 

Ayakkabı kaymaması için hangi aparatlar kullanılmaktadır?

Ayakkabılarımızın kaymasını engellemek için kullanılan çok çeşitli aparatlar mevcuttur. Zemine göre aparatın niteliği değişmektedir. Kaymayı engellemek için buzlu, karlı, ıslak ve pürüzsüz zeminler için farklı aparatlar tercih edilebilir. 

Metal sivri tabanlar: Bu tabanlar özellikle buzlu zeminlerde yürümek için uygundur. Aparatın tabanına yerleştirilen metal sivri uçlar buzlu zeminde yürümeyi kolaylaştıracaktır. Krampon taban olarak nitelenen aparatlarda kullanılan ve plastik zemine tutturulan sivri metal uçlar aparatın sadece belli noktalarında bulunur ve bu sadece esnek bir yürüyüş sağlar. Sert bir tabana tümüyle yayılmış metal tabanda uygulanan sivri uçlar adımları zorlaştıracağı ayak bileklerini yorabilir. Bu aparatın tabanının pürüzsüz mermer ve beton zeminlerde yürürken zemini çizeceği unutulmamalı ve sadece gereken yerlerde kullanılmalıdır.

Çivili aparatlar: Kış mevsiminde buzlanma süresinin daha fazla olduğu yerlerde yaygın olarak kullanılır. Metal krampon tabanlara göre zemine daha fazla işleyebilen daha sivri ve ince uçlara sahiptir. Sert karlı zeminlerde ve buzlanmanın fazla olduğu yerlerde daha etkilidir.

Kauçuk sivri uçlar: Hem karlı hem de buzlu zeminlerde yürümeyi kolaylaştırmak amacıyla aparatın tabanına yuvarlak sivri uçlar halinde yerleştirilirler. Kauçuk veya yumuşak plastikten imal edilen bu noktalar zemine tutunmayı kolaylaştırdığı için kayma riskini en aza indirmektedir. Çivili aparatlara ve metal sivri noktalara göre hemen her yerde kullanılabilir olması bu aparatları daha kullanışlı hale getirmektedir.

Ayakkabı kaydırmaz hangi aparatlar tercih edilmelidir?

Kullanacağınız aparatların en hassas noktaları ayakkabınıza tutturmak için kullanılan kısımlarıdır. Aparatların ayakkabınıza tutturulması için kullanılan akşamların ayakkabınıza zarar verecek nitelikte olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle bayanların kullandıkları ayakkabılar daha hassas olduğu için ayakkabınızı kolayca çizebilir veya boyasına zarar verebilir.

Aparatların tutturma kısımlarının mümkün olduğunca yumuşak kauçuk malzemeden imal edilmesine özen gösterin. Aparatın ayakkabınıza tutunması için ayakkabıya geçirilen üst kısımları sert malzemeden imal edilmişse yürüdükçe ayakkabınıza sürtünecek ayakkabınızın bu kısımlarının aşınmasına ve boyasının kalkmasına neden olacaktır. Mümkün olduğunca ayakkabıya yapışan yumuşak plastik veya kauçuk malzemelerden imal edilmiş aparat almaya özen gösterin. Bazı aparatların ayakkabıya tutturulması için kayış kullanılır. Kayışlarda kullanılan metal bölümler adım attığınızda oluşacak sürtünme ile ayakkabınıza zarar verebilir. İmkanınız varsa kayışsız olan aparatları tercih edin. Esneyebilen ve ayakkabınızı tam olarak saran lastik kıvamında olan aparatlar ayakkabınıza zarar vermeyecektir. Aparat tabanının ayakkabıya sabitlenmesi için daha sıkı ve sert malzeme olması gerekiyorsa ve bu nedenle kayışlı aparat kullanmanız gerekirse en azından kayışların ayakkabınıza oturan kısmını herhangi bir malzeme ile kapatabilirsiniz. Bu hem daha güvenli yürümenizi hem de ayakkabınızın zarar görmesini önleyecektir.

Aparatın ayakkabı tabanına tam olarak oturduğundan emin olun. Özellikle bayanların kullandıkları kösele tabanlı ayakkabılar aparatın tabanının kaymasına neden olacağı için aparatın ayakkabı tabanına temas eden kısmının kauçuk veya yumuşak plastikten imal edilmiş malzemeden olmasına özen gösterin. Bu özellik, adım atarken aparatın ayakkabınızdan kayarak adımlarınızı ona göre düzenlemenize ve ayak bileklerinizin yorulmasına engel olacaktır. Kullanılan aparatların çeşitliliği ve pratikliği yaygınlıklarını artırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ayakkabımıza ve zemine göre aparat tercih etmektir. Karlı zeminler, buzlu zeminler, ıslak zeminler ve çalışılan iş ortamındaki kaygan maddelerin özelliklerine göre farklı aparatlar satılabilmektedir. Zemine, ayakkabıya ve ayak bileklerimize zarar vermeyecek aparatlar almaya özen göstermeliyiz.

  • ayakkabı kaydırmaz jel taban
  • ayakkabı kaydırmaz taban
  • kaydırmaz ayakkabı tabanı
  • ayakkabı kaydırmayan aparat
  • ayakkabı kaydırmaz sprey
  • ayakkabı kaydırmaz

Yorum Yaz


Yorumlar

Sena Sakallı
Tabanı düz olan ayakkabılar genel olarak kayıyor. Böyle bir ayakkabım var ve kaydırmayan aparatlardan almayı düşünüyorum
Neslihan Hocaoğlu
İşim gereği sürekli topuklu ayakkabı ve klasik ayakkabı giymek zorundayım. Bu aparatlardan uzun süredir kullanıyorum ve çok memnunum. Bu durumdan şikayetçi olan herkese tavsiye ederim.
KATEGORİLER
POPÜLER YAZILAR
YENİ YAZILAR
Kampanyalardan habersiz kalma!